-- HT -- HAKAN TOPUZOĞLU KİŞİSEL SİTESİ
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKET SİTENE EKLE İLETİŞİM DANIŞMANLIK

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

SON YORUMLANANLAR

  Kurumsal

   
   
   

  F Klâvyene Sahip Çık

  İNTERNETTE KISALTMALAR ARTIK TÜRKÇE

  İNTERNETTE KISALTMALAR ARTIK TÜRKÇE

  Tarih 13 Eylül 2010, 13:27 Editör Hakan Topuzoğlu

  İnternette 'chat' olarak da bilinen sanal alemdeki sohbetlerde sıkça kullanılan İngilizce kısaltmaların Türkçeleştirilmesi için çalışma yapılıyor.

  İnternette 'chat' olarak da bilinen sanal alemdeki sohbetlerde sıkça kullanılan İngilizce kısaltmaların Türkçeleştirilmesi için çalışma yapılıyor.

  Türk İnternet Birliği'nin kurucu üyelerinden Hakan Topuzoğlu, bir süre önce internette başlattıkları Türkçeye Davet Kampanyası'na büyük ilgi geldiğini bildirdi. Hotmail ve Yahoo gibi kuruluşların Türkçe dil desteği vermelerini amaçlayan kampanyada büyük talebe karşılık istedikleri sonucu alamadıklarını belirten Topuzoğlu, bunun üzerine 25 kişinin kuruculuğunda Türk İnternet Birliği kurulduğunu ve kısa sürede bin kadar internet kullanıcısının kendilerine destek verdiğini kaydetti.

  Birliğin amacının Hotmail ve Yahoo gibi kuruluşlara yurt genelinde rakip olmak ve elektronik posta adresi vermek olduğunu belirten Topuzoğlu, sanal alemde sürekli olarak görüş alışverişinde bulunan birlik destekçilerinin son dönemde internet üzerinde yaptıkları görüşmelerde İngilizce yapılan kısaltmaları Türkçeleştirme gayretinde olduklarını söyledi.

  İnternet sohbetlerinde 'hi' yerine uzun bir süreden beri 'slm' ve 'mrb' gibi 'selam' ve 'merhaba' sözcüklerinin kısaltmalarının kullanıldığını belirten Topuzoğlu, şunları söyledi:

  'İnternet kullanıcıları tüm kısaltmaların yabancı olacağı inancıyla yanlış bir kültür geliştirdiler. Çoğumuzun öğrendiği ilk kelime ASL oldu. İngilizce karşılığı Age, Sex, Location (Yaş-Cinsiyet-Yer) olan ASL'yi daha sonra nasılsın anlamındaki how are you'nun kısaltılmışı olan (how r u)izledi. Hatta sohbet etmek isteyen kişiler I want to talk (konuşmak istiyorum) yerine bu sözcükleri simgeleştirerek (I 1 2) bile yazdılar. Bu uygulamalar oldukça sıklaştı. Gorüşmek üzere yerine kullanılan see you da uzun gelince (c u) oldu. Hoş gelen bu kısaltmalar belki yabancı dil öğrenimine katkı sağladı ancak, Türkçeyi köreltti.'

  SOHBETE BAŞLANGIÇ ASO İLE

  Topuzoğlu, internet sohbetlerinde sıkça kullanılan sözcük ve cümleleri Türkçe olmak kaydıyla normal hatta gerekli gördüklerini ifade ederek, şöyle devam etti:

  'Bu arada bizim de aklımıza bir kısaltma geldi. Yıllarca anlamı olmadığı halde kullandığımız telefon ifadesi alo'ya alternatif internet aleminin haberleşmede ilk kelimesi ASO olsun dedik. Acaba Siz Orada mısınız? anlamına gelen bu kısaltma kısa süre içinde tuttu.

  Sohbet odalarında artık ASO'yla çokca karşılaşıyoruz. Bu ifade sohbete başlamak için en iyi karşılık oldu. Ayrıca, artık ayrılırken bye yerine de görüşmek üzerenin karşılığı olan (gü) diyoruz. Hem daha kısa, hem de Türkçe. Bunun gibi ne var ne yok yerine (are u ok)

  demiyor (nvny) kısaltmaları da her geçen gün çığ gibi büyüyor.'

   

  Bu haber 1860 defa okunmuştur.

  Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

  Medyada Çıkanlar

  Er mektupları sanal âlemde

  Er mektupları sanal âlemde Türk İnternet Kullanıcıları Derneği İkinci Başkanı Hakan Topuzoğlu askere gidecekler, askerliğini yapanlar ve terhi...

  Zihinsel strese dikkat!

  Zihinsel strese dikkat! TİEV İnternet Birliği Başkanı Hakan Topuzoğlu, yaptıkları araştırma sonucunda bilgisayar kullanan kişilerin zihinse...

  Destek


  HAVA DURUMU

  Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

  Dost Siteler

   

   
   

  Reklam Alanı  RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

  Altyapı: MyDesign Haber Sistemi