-- HT -- HAKAN TOPUZOĞLU KİŞİSEL SİTESİ
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKET SİTENE EKLE İLETİŞİM DANIŞMANLIK

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

SON YORUMLANANLAR

  Kurumsal

   
   
   

  F Klâvyene Sahip Çık

  ADSL ve Devlet

  ADSL ve Devlet

  Tarih 06 Eylül 2010, 12:48 Editör Hakan Topuzoğlu

  Bundan 2 yıl önce Sayın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “Bu projeyle internet kullanıcılarının mevcut sisteme göre yaklaşık 40 kat daha hızlı internet imkanına zaman sınırı olmaksızın kavuşacaklarını bildirdi. Bu sistemle hem internet, hem de telefon bağlantısının aynı anda kurulabileceğini belirtti.”

   Ve sözlerine şunu ekledi,

  ‘‘Bilgi toplumuna geçiş için attığımız adımlar, bu projeyle birlikte önemli ölçüde ivme kazanacaktır. Bu projeyi telekomünikasyondaki GAP projemiz olarak görüyoruz. İnternet üzerinden ticaret canlanacak, yeni iş alanları açılacaktır. Şu anda Avrupa ve OECD ülkelerinde 100 kullanıcıdan ikisi ADSL imkanından yararlanmaktadır. Bizde bu oran maalesef 10 binde 2 seviyelerinde kalmıştır. Bu uygulama sayesinde bu rakamların belli aşamalarla gelişmiş ülkeler seviyesine çekilmesini hedefliyoruz. Türk Telekom, bu teknolojinin yaygınlaşmasını da düşünerek eski tarife üzerinden önemli oranlarda indirime gitmiştir. Bu indirimler, yüzde 40'lardan başlayıp, yüksek, hızlı bağlantı seçeneklerinde yüzde 80'lere varan oranlara çıkmaktadır. Ayrıca, Telekomünikasyon Kurulu'nun onayına sunulan ve artı yüzde 20'ler civarında bir başka promosyon indirimi de düşünülmektedir.’’

  Keşke, bu söylenilenler, o gün de , bugün de doğru olsaydı. Biz de canı gönülden sevinseydik. Çünkü,  ADSL normal dial-up bağlantılardan bu kadar hızlı değil. Normal dial-up bağlantı ile en çok 56 Kbps, ortalama olarak da 40-45 Kbps'lık hızlar söz konusu. Özellikle bazı saatlerde bağlantının avam tabirle süründüğünü gözlemlemek hiç de zor değil. Zaten ADSL’in yaygınlaşmasıyla, işleri iyice azalan İnternet Kafe sahipleri, bir de ADSL’den kaynaklanan bağlantı sorunları nedeniyle, daha da fazla sıkıntı çekmekteler.

  ADSL2 ve ADSL2+ Söylentileri
  Bizde adettendir, bir teknoloji gelmeden önce uzun süre adından bahsedilir. Geldiğinde ise başta sıkıntı çekilir, zaman içinde de oturur. Hep, bir hayal peşinde koşar dururuz. Sonra da hayal kırıklığı yaşarız.

  ADSL2 ve ADSL2+ da aynı şekilde gelmeye hazırlanan bir teknoloji. Modem alırken, ADSL2 uyumlu olması tercih ediliyor. Hızın 3 katına çıkacağı, 24 Mbite yükseldiği iddia ediliyor. Telekom ise bu konuda açıklama yapma ihtiyacı bile duymuyor.  İhtiyaç duymamasındaki neden  , Telekom alt yapısının şu anki ADSL ile ilgili olarak bile çok da yeterli olmama gerçeği. Avrupa ülkeleri, altyapı hazırlıklarına başladı bile. Danimarka şimdiden 6 şehre adsl2 alt yapı çalışması için 15bin portluk teklif arayışlarını bitirdi. Biz bu yazıyı yazarken belki de Danimarka’nın tamamında ADSL2 aktif hale geldi bile.

  Tabii ki, Telekom’un en büyük sıkıntısı eski teknolojileri alıp, ileriye dönük yatırım yapmama hatasından kaynaklanıyor.
  Ve bu konuda, tüm suç Türk Telekom’a ait değil. İşin arka planını araştırdığınızda, Türk Telekomu yöneten kişilerin müfettişler ve bürokratlarca rahat bırakılmadığını görürsünüz. Yoksa, onlar da ister ki daha hızlı olsun ve böylece kendileri de vatandaş da rahat etsin. Ama israftan kaçıyoruz düşüncesiyle, alt yapıyı sağlam yapmıyoruz, sonra da her yeni teknolojide acı ve ızdırap çekiyoruz. Dünya, elektrik hattından internete bağlanmayı başarmış ve yaygınlaştırmak için uğraşıyor, biz ise ADSL geldi diye seviniyoruz.

  Belki de bu sıkıntıların sebebi; devletçiliğin baştan beri devam ediyor olması. Özerk yapılara çok alışkın olmamamız. Ve bu düşünce devam ettiği sürece de yapı böyle devam edecektir.
  Sayın Başbakanın belirttiği üzere, “Telekom İhalesini Geciktirenler Türkiye’ye Kaybettiriyor. Artık devletçi mantığı bulunmamaktadır”

  Kaybetmeye alışmış olsak da kazanmayı isteyen bir toplumuz. Öyleyse, çözüm ortada...

  19 Ekim 2005

  Bu haber 905 defa okunmuştur.

  Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

  İnternet Yazıları

  İnternette Reklam

  İnternette Reklam E-Ticaretin gelişmesiyle birlikte internette reklamın önemi de her geçen gün daha da artmaktadır. İşte sayılar, e-t...

  Web Sitesi de Ne Olaki?

  Web Sitesi de Ne Olaki? ŞİMDİ İNTERNET DİYİNCE, ÇOĞUNUN AKLINA CHAT CHUT GELİYOR. AMA İNTERNET DEMEK ÖZGÜRLÜK DEMEK, TÜM DÜNYAYA ULAŞMAK DE...

  Destek


  HAVA DURUMU

  Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

  Dost Siteler

   

   
   

  Reklam Alanı  RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

  Altyapı: MyDesign Haber Sistemi