-- HT -- HAKAN TOPUZOĞLU KİŞİSEL SİTESİ
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKET SİTENE EKLE İLETİŞİM DANIŞMANLIK

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

SON YORUMLANANLAR

  Kurumsal

   
   
   

  F Klâvyene Sahip Çık

  İnternet İmparatorluğun da Yönetim Kavgası

  İnternet İmparatorluğun da Yönetim Kavgası

  Tarih 06 Eylül 2010, 12:45 Editör Hakan Topuzoğlu

  Dünya Savaşlarının yerini siber savaşların aldığı herkes tarafından söyleniyor. Önümüzdeki ay Tunus ta yapılacak olan bir zirve ile bu savaş daha da belirgin hale gelmiş olacak..

  Dünyayı olduğu gibi interneti de daimi olarak yönetmek isteyen ABD, şu anda diğer dünya ülkelerini karşısına almış durumda. AB bile bu konuda ABD’yi desteklemeyi bıraktı.

  İnternetin doğum yeri ABD. Amerika Savunma Bakanlığı tarafından başlatılan proje, bugünkü internetin doğmasına neden oldu. 1970 yılında hayata geçtiğindeki adı ARPANETti. ARPANET 15 bilgisayarın birbirine bağlı olduğu bir ağdan ibaretti. Yani küçük bir “beylik” idi.

  Tüm bu bilgilerle birlikte, çok önemli bir noktayı da atlamamamız gerekiyor. İnternet popülerliğini İngiltere Kraliçesi’ne borçlu. Çünkü 1976 yılında ilk e-maili gönderince, internet daha da popüler hale geldi.

  1994 yılından itibaren “beylik” büyüdü ve koskocaman bir imparatorluk haline geldi. O yıllarda internetteki site sayısına ilişkin rakam 3 milyon idi. Bugün ise saymak mümkün değil. J Bu imparatorluk üzerinde, bankalar ve alışveriş merkezleri de yerini aldı. Önümüzdeki günlerde kasap ve berber dahil tüm ticaret erbabı yer almak isteyecek.

  En bilinir hackerların başında ise Ruslar geliyor. 1995 yılında yakalanarak tarihe adını yazdıran Vladimir Levin, St. Petesburg Teknoloji Üniversitesi mezunu. Citibank’ın bilgisayarını hackleyip kendi hesabına 10 milyon dolar para geçirmiş. Tabii Amerikalı Kevin Mitnick ismini de es geçmemek lazım. Hong Konglu hackerları da. Ve tabii Türk Hacker Çığır İlbaş’ı da es geçmemek lazım. ICQ’da numara çalma yöntemini bularak adını duyuran İlbaş, bu yöntemi yayarak ünlü chat programı ICQ’yü kalbinden vurmuştu.

  Tüm bu bilgilere baktığımızda, internet imparatorluğunun ne denli önemli olduğunu anlamak hiç de zor değil. O yüzden, Avrupa Komiseri Viviane Reding’in de belirttiği gibi, ABD inatçılığında devam ederse internetin bölünmesi, Çin veya Brezilya’nın kendi internetini çıkarma ihtimali hiç de gözden kaçırılmayacak bir durum.

  Şu anda ICANN isimli California şirketi, internetin kural belirleyici organı olarak görev yapıyor. Alan adları ve adres sistemlerini yürüten bu şirket ABD Ticaret Bakanlığı tarafından atandı. Şirket, e-posta programlarının ve tarayıcıların internet trafiğini nasıl yöneteceğini de kararlaştırıyor. ICANN, ABD Ticaret Bakanlığı’ndan bağımsızlığını 2006`nın eylül ayında kazanacaktı, ancak temmuzda ABD bu konudaki tarihi rolünü sürdürme niyetinde olduğu yönünde bir açıklama yaptı.

  ABD’nin ısrarcı tavrı rahatsız etmekle birlikte, bir çözüm bulunması konusunda baskılar da her geçen gün artıyor. Çin, İran, Brezilya ve birkaç Afrika ülkesinden gelen muhalefete karşı ABD şimdi tek başına kalmış gibi görünüyor. Avrupa da uluslararası bir forumun internetin çalıştırılması için gerekli ilkeleri tartışmasını istiyor.

  Bizde de yeni bir işbirliği modeli oluşturmak şart. Bu model sayesinde, tüm ülkelerin internet sorunları konusunda kendi pozisyonlarını ifade etmesine imkan tanınmalı.

  ABD hükümeti uluslararası bir organın interneti yönetme ihtimaline karşı çıksa da er ya da geç bu gelişmenin olacağı kanaatindeyiz. Olmalı da… 

  19 Ekim 2005

   

  Bu haber 679 defa okunmuştur.

  Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

  İnternet Yazıları

  İnternette Reklam

  İnternette Reklam E-Ticaretin gelişmesiyle birlikte internette reklamın önemi de her geçen gün daha da artmaktadır. İşte sayılar, e-t...

  Web Sitesi de Ne Olaki?

  Web Sitesi de Ne Olaki? ŞİMDİ İNTERNET DİYİNCE, ÇOĞUNUN AKLINA CHAT CHUT GELİYOR. AMA İNTERNET DEMEK ÖZGÜRLÜK DEMEK, TÜM DÜNYAYA ULAŞMAK DE...

  Destek


  HAVA DURUMU

  Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

  Dost Siteler

   

   
   

  Reklam Alanı  RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

  Altyapı: MyDesign Haber Sistemi