-- HT -- HAKAN TOPUZOĞLU KİŞİSEL SİTESİ
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKET SİTENE EKLE İLETİŞİM DANIŞMANLIK

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

SON YORUMLANANLAR

  Kurumsal

   
   
   

  F Klâvyene Sahip Çık

  Askerim

  Tarih 04 Eylül 2010, 17:14 Editör Hakan Topuzoğlu

  Yaşınız otuz olmuşsa, evliyseniz bir de çocuğunuz varsa.. Askerim demek zor gelebilir..Ama

  Bu vatanı seviyorsanız, yani bunun bilincinde olarak askere gidiyorsanız, işte o zaman bu zorluk bir anda coşkuya dönüşür.
  Aslında şair, yaş otuzbeş, yolun yarısı demişti de, ikinci yarıyı görmeye imkanı bile olmamıştı. Türkiye standartlarında, normalin çok üstü sayılacak bir yaşta bu görevi yapma fırsatını buluyorum. Fırsat kelimesini kullanıyorum çünkü; ya bir özürüm olsa, ayağım yürümese, elim tutmasa, gözüm görmese, beynim çalışmasa da gidemesem… Ne zor değil mi?

  Eskiden, kız vermezlerse diye askere gitmek istermiş bazı gençler. Allah’a şükür, bize kız da verdiler, kendi kızımız da oldu. Hem evliyim, hem kızım var. Ancak, insan dünyaya daha farklı bakıyor bu yaşta iken. Birçoğu neden olduğunu bilmeden, bir mecburiyet olarak görerek gider, ya siz...

  Sizin için de bir engel gibi görülür aslında, işe giremezsiniz. İşe girdiyseniz yükselemezseniz. Tek çare, kendi işini yapmaktır. O da güç ister, ekip ister, sermaye ister. Yoksa, cılız kalırsınız. Tam, Allah “yürü ya kulum” demişken, ya askerlik gelip çatarsa. Hep öyle düşünürsünüz. Kendinize öz güven duyma konusunda sorun yaşarsınız.

  Engel olarak görülür veya hayatı ikiye ayıran çizgi. Kimi, askerden sonra daha da şahlanır, işinde, çalışmalarında daha da güçlüdür. Siyaset düşünüyorsa, daha çok kendine güveni vardır. Çünkü, bu vatan için çalışıyorum dediği anda, “Peki niye askerliğini yapmadın” sorusunu soracak kimse yoktur, öyle bir soru sorulduğunda politik olup pişkin pişkin cevap vermeyecekler için de cevap da yoktur. Savunduğunun arkasında olduğu daha kolay hissedilir.

  İşini büyütecekse, rahattır. Çünkü, önünü kesecek tek şey ölümdür. O da herkesin başına gelebilir. Önceden bilinen askerlik engeli yoktur. Bir defasında Avrupa Birliği Danışma hizmeti verilecek kuruma başvurmuştu da bir arkadaşım, her şey çok iyi ama askerliğiniz büyük engel denilmişti. Bu ülkede İngilizce iyi bilirsiniz, bilgisayarı iyi kullanırsınız, ufkunuz açıktır, yenilikçisinizdir, özellikleriniz olabildiğince fazladır ama askerlik yapmamak en büyük kusurdur. Artık bu engel de kalmamıştır.

  Ama her şeyden önemlisi şu ki; bu vatanı severseniz askerlik yaparsanız. Mecburiyet olarak görürseniz, askerlik çekilmez hale gelir. Nere çıkacak, ne yapacağız diye hiç düşünmedim. Allah’a inandım, O’na güvendim ve vatanımı sevdim. Okul vb. sebeplerle, 10 yıl gecikmiş olsam da askere gitme imkanını buldum. Bu bir fırsattı, bu bir zerafet, bu bir zenginlik, bu bir lütuftu.

  Bu duygu ve düşüncelerle, muayenemi oldum, şubeme gittim. Kontenjan talebinde bulundu ve ben de 2 günden askerim. Acemiliğim, Ankara’ya çıktı. Oradaki eğitimden sonra ise Allah nereyi kısmet ederse, orada vatani görevimi yapacağım.

  Bu süre zarfında, sizi eski yazılarımla bırakmak zorunda olduğum için üzgünüm. Ama inanıyorum ki, dönüşte çok daha güzel yazılarımla sizinle olacağım.
  Görüşmek üzere…

  Bu yazıyı yayınladığım gün, 2 gün sonra Şanlıurfa'ya usta birliğine gideceğimi biliyorum. Uzun süre görüşemeyiz belki, herşey gönlünüzce olsun...

   6 Haziran 2006

  Bu haber 761 defa okunmuştur.

  Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

  Askerlik Anıları

  E-MAİLSİZ MİLYONER

  E-MAİLSİZ MİLYONER İşsizin biri, temizlik işleri için Microsoft'a başvurur. İnsan Kaynakları, bir öngörüşmenin ardından test ( gös...

  Eflatun'a İki Soru Sormuşlar;

  Eflatun'a İki Soru Sormuşlar; Birincisi, İnsanoğlunun sizi en çok şaşırtan iki davranışı nedir ? Eflatun tek... tek sıralamış, ?Çocukluktan sıkı...

  Destek


  HAVA DURUMU

  Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

  Dost Siteler

   

   
   

  Reklam Alanı  RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

  Altyapı: MyDesign Haber Sistemi